Szukaj

Pogoda

Historia Automobilklubu Opolskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 01 Czerwiec 2013 16:08

Automobilklub Opolski w swojej formie organizacyjnej istnieje od 1970 roku i został powołany do życia jako kontynuator działalności Opolskiego Klubu Motorowego, istniejącego od marca 1957, przejmując jego członków i majątek. Głównym celem Automobilklubu Opolskiego od początków jego istnienia było organizowanie i popularyzacja turystyki samochodowej, organizacja i popularyzowanie sportu samochodowego, rozwijanie wśród społeczeństwa kultury motoryzacyjnej.

Realizując powyższe cele Automobilklub Opolski od 1970 roku organizował na górze św. Anny imprezy sportu samochodowego. Pierwszym Rajdem w historii naszej organizacji była I eliminacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Okręgu „Rajd Monte Anna”, który zgromadził na swoim starcie 32 załogi. Kolejną drugą eliminacją tego cyklu był I Rajd Festiwalu Polskiej Piosenki, który w tym roku świętuje swoją 44 edycję.

Rajd Festiwalowy jest klamrą spinającą historię Automobilklubu Opolskiego. Nieprzerwanie organizowany przez 44 lata, przechodził różne koleje losu, zmieniała się jego trasa, forma i sposób rozgrywania. Rajd ten jest wyjątkowo inspirujący dla opolskiego środowiska motoryzacyjnego. Każdy mieszkaniec Opolszczyzny miał z nim kiedyś styczność. Wielu mieszkańców pamięta Prolog Rajdu, jaki rozgrywany był na wałach Kanału Ulgi, gdzie gromadziły się tysiące Opolan.

Mówiąc o historii Automobilklubu Opolskiego nie można zapomnieć o tradycji organizowania przez klub rajdów popularnych – amatorskich. Na przestrzeni lat różnie nazywane: „Jeżdżę bezpiecznie”, „Zdobywam licencję RII”, „Sprawdź swoje umiejętności”, „Nauka jazdy na śliskiej nawierzchni, czy w końcu „Kierowca Roku Opolszczyzny”, zawsze były imprezami dla kierowców amatorów, mającymi na celu podnoszenie umiejętności kierowania pojazdem w różnych, skrajnych warunkach. Imprezy te dawały możliwość porównania swoich umiejętności z rywalami, dla wielu były też swoistym rajdowym przedszkolem. Z cyklu KJS, wywodzą się młodzi zawodnicy Automobilklubu Opolskiego jak Paweł Dytko, Krzysztof Czaja, Rafał Grzywaczyk, Uriasz Mirowski, Maciej Kluczka, Krzysztof Siwek, Robert Halicki, Andrzej Wróbel czy Marcin Kozłowski.

Wartością dodaną Automobilklubu Opolskiego byli od zawsze jego wierni członkowie. Musimy mieć świadomość, że bez nich nie moglibyśmy w dniu dzisiejszym powraca pamięcią do organizowanych imprez. W wielu przypadkach SA oni anonimowi, pracujący w skrajnie trudnych warunkach, ambitnie rozwijając swoje pasje i dając element ludzki organizacji i tworząc historię Automobilklubu Opolskiego.

 

Przekaż nam 1%

Współpraca

Stop Pijanym Kierowcom

Valid XHTML and CSS.